האם לבצע בדיקות קרקע לפני השכרת משרד

בשנים האחרונות כמות גדולה של בעלי עסקים ומשקיעים בוחרים לקנות משרדים וזאת בניגוד אל השכרת משרדים בעבר. הקונים בוחרים לבצע בדיקות קרקע טרם הקנייה וזאת משום חשיבות הבדיקות הללו. מאמר זה יפרט מה הן בדיקות קרקע, מדוע הן כה חשובות והאם חיוני לבצע אותם גם במצבים של השכרת משרד.

 

מה הן בדיקות קרקע?

 

בדיקות קרקע נעשות טרם בניית מבנה על קרקע מסוימת וזאת במטרה להעריך האם הקרקע אכן יציבה למטרת בנייה. בדיקות אלו נעשות גם במצב בו בניין או משרד מוצע למכירה והקונה הפוטנציאלי מעוניין לבדוק האם משתלם לרכוש אותו. בדיקות קרקע כוללות את הבדיקות הבאות:

· מקרקעין- חשוב לבדוק מהו הייעוד של המקרקעין הסמוך לשטח בניין המשרדים והאם קיימות תוכניות עתידיות נוספות. בנוסף, יש לבדוק מה הן הזכויות של אותו מקרקעין אותו מעוניינים לקנות, אם מבחינת בעל הנכס, שעבודים, הגבלות שונות ועוד.

· מי תהום ודגימות קרקע – בדיקות הערכה לגבי עומק מי התהום באותה קרקע עליה מעוניינים לבנות או אותה מעוניינים לקנות וכן בדיקת קרקע. כאן, דגימה של הקרקע תילקח לבדיקה במעבדה וזאת על מנת לבדוק את ריכוז הרטיבות וכן את ריכוז האוויר.

בדיקות נוספות אשר חשוב לבצע הן בדיקת תסבולת כאשר מדובר במצבים של לחיצה על הקרקע וכן בדיקה של חוזק לגזירה.

 

השכרת משרד

 

ההחלטה לשכור משרד מחייבת לבצע בדיקות מקדימות טרם ההשכרה וזאת על מנת לוודא כי המשרד אכן מתאים לדרישות השוכר ומטרת ההשכרה. הבדיקות המומלצות הן:

· נישות מיוחדות- אם מדובר על משרד טלמרקטינג או משרד המאגד מספר עובדים אשר מבצעים את הפעילות הדרושה כל אחד בנישה שלו, חובה לבדוק כי קיימים חיבורים לטלפונים ונקודות חשמל בכמות ובמיקום המתאים.

· שירותים שוטפים- צריך לוודא כי קיימים שירותים שוטפים, כמו למשל שירותי תחזוקה וניקיון למשרד וכן שירותי שמירה, ביטוח , אפשרויות אחסון, חניה ועוד.

· "שכנים"- חשוב לוודא כי השכנים שקטים וכי עיקר הפעילות בעסקים ובמשרדים הממוקמים בקרבת מקום אינה פעילות של בית מלאכה, מפעל וכדומה.

· נגישות- חשוב לוודא נגישות נוחה לבניין של המשרד. אם מדובר במשרד אליו מגיעים לקוחות, חשוב לוודא כי יהיה קל לאתר את המשרד וכי יהיה מקום לחנות בו את הרכב.

 

לסיכום, נראה כי אין צורך בביצוע בדיקות קרקע במקרה של השכרת משרד, אלא רק במקרים של קניית משרד.


מספר נכס מיקום שטח (מ"ר) מחיר תיאור לפרטים נוספים
1258/1פתח תקוה - קרית אריה140-2260השכרה- 70 ש"ח למ"רבבניין ייצוגי בא.ת. קריית-אריה, שטחי משרדים להשכרה ברמת גימור גבוהה מאוד, חלוקה לחדרי משרדים, חדרי ישיבות, אופן-ספייס, מטבח, שירותים וחצר פרטית, מיקום מצוין, בסביבה ירוקה, נגישות מצוינת לתחבורה ציבורית ורכבת קריית-אריה.
מספר נכס מיקום שטח (מ"ר) מחיר תיאור לפרטים נוספים
7761/2פתח תקוה - קרית אריה200-200השכרה- 40000 ש"ח למ"רלהשכרה בבניין ייצוגי ומפואר בא.ת. קריית-אריה, שטח משרדים, כ-200 מ"ר. חלוקה לחדרי משרדים, חדר ישיבות, אופן-ספייס גדול. רמת גימור מאוד יפה, עלות פיקס-פרייס חודשית שכוללת את כל ההוצאות. קירבה לרכבת, נגישות לצירי תנועה מרכזיים. מיקום מצוין ושקט.
מספר נכס מיקום שטח (מ"ר) מחיר תיאור לפרטים נוספים
6451/1פתח תקוה - קרית אריה120-1500השכרה- 65 ש"ח למ"רבבניין ייצוגי בא.ת. קריית-אריה, שטחי משרדים ברמת גימור יפה מאוד, 1,200/120/250 מ"ר + מרפסת פרטית, נגישות מצוינת לצירי תנועה מרכזיים,
מספר נכס מיקום שטח (מ"ר) מחיר תיאור לפרטים נוספים
12,050פתח תקוה - קרית אריה600-17300השכרה- 85 ש"ח למ"רבבניין יוקרתי וחדש, שטחי משרדים להשכרה, שטחים ברמת גימור גבוהה מאוד, לצד שטחים ברמת מעטפת, מיקום מצוין, בסמוך לתחנת רכבת קריית-אריה, נגישות לתחבורה ציבורית, צירי תנועה מרכזיים ומסעדות.
מספר נכס מיקום שטח (מ"ר) מחיר תיאור לפרטים נוספים
2388/1פתח תקוה - קרית אריה135-350השכרה- 50 ש"ח למ"רבקרית אריה, מיקום אסטרטגי, עם יציאות לרמת-גן וכביש 5, קירבה לרכבת, ולמסוף אוטובוסים, שטח בגול של כ-350 מ"ר. ניתן לחלוקה של 212/135 מ"ר, אופן-ספייס גדול עם מספר חדרים, אבטחה 24/7 + מצלמות אבטחה, חניון תת-קרקעי, בנין 3 קומות 2 מעליות, מעלית בכל חזית עם שתי כניסות נפרדות ואוטונומיות. לכל מטרה, אחסון משרדים תצוגה וכו׳. יחס נטו/ברוטו מצוין 12.4%, אין תוספת דמי ניהול אלא סכום נמוך העובר לספקים המחזיקים ומטפלים במעליות מיזוג ניקיון ציבורי וכו׳.